Kwalifikacje i doświadczenie ważniejsze od majątku i zdrowia
Prawem pracodawcy jest pozostawienie w firmie osób najbardziej dla niego przydatnych. To on decyduje więc o tym, które cechy są dla niego kluczowe. Wobec wszystkich pracowników musi jednak stosować jednakowe kryteria.
Głównym kryterium doboru do zwolnienia zawsze powinna być przydatność pracownika dla pracodawcy. Orzecznictwo jednolicie przyjmuje także, że typowanie powinno się odbywać przy zastosowaniu obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i wyników ich pracy (art. 94 pkt 9 k.p.). Najważniejsze znaczenie mają zatem kwalifikacje pracownika, doświadczenie zawodowe, sumienność, staż pracy. Natomiast kwestie dotyczące jego sytuacji osobistej, rodzinnej, zdrowotnej, statusu majątkowego powinny być brane pod uwagę jedynie uzupełniająco.
SN dopuścił jednak uwzględnianie tej grupy kryteriów przy doborze do zwolnień. W wyroku z 19 grudnia 1996 r. (I PKN 46/96, OSNAPiUS 1997 nr 15, poz. 273) uznał, że w razie zmniejszania zatrudnienia wybór zwalnianej osoby może być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, gdy jej sytuacja osobista jest znacznie gorsza niż pozostałych pracowników.
Długi staż nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta